Traditional CacheMichelska Bertikova Corgi Keska (MBCK)

Keš uživatele corela
Založeno : 09/15/2013
Obtížnost:
1.5 out of 5
Terén:
1.5 out of 5
Velikost: Size: malá (malá)
N 50° 03.056 E 014° 27.305

 

Geocache Description:


MBCK se přímo neváže k žádném místu v Praze-Michli, nýbrž  slouží jako připomínka  pejska Alberta a zároveň coby popularizace plemene Welsch Corgi Pembroke, které není u nás příliš rozšířeno, ani příliš známo.

Něco málo k lokalitě: Michle je část Prahy spadající v dnešní době do městské části Praha 4 a Praha 10. Poprvé je statek Michle zmiňován koncem 12. století. Původní název „Michelj“ znamenal „Michlův dvůr“. V toku staletí zemědělský ráz vesnice, která, mimo jiné, dlouho (až do roku 1848) patřila do vlastnictví artistické a právnické fakulty Karlo-Ferdinandovy univerzity, postupně mizí a v katastru během 19. století přibývá výrobních objektů. V roce 1900 je Michle jednou ze vsí okresu Královské Vinohrady. Roku 1922 je Michle (tehdy s 9 318 obyvateli a 446 domy) připojena k Praze. v níž tvořila součást obvodu Praha XIV. V Michli se vyskytují všechny základní typy městské zástavby a moc atraktivních zajímavostí tady není. Aktuální informace uvádějí, že je v Michli evidováno 23 ulic a 431 adres institucí.

Něco ke vzhledu velšcorgiů: Welsch Corgi je laiky známý především jako plemeno, které chová britská královna. Nezřídka jsou její corgiové miláčkem i postrachem médii. Jde ovšem o staré ovčácké plemeno se zkrácenými končetinami. Corgi připomíná lišku na krátkých nohou, mnohdy bez ocasu. Velšcorgi je pejsek nízký, silný, pevně stavěný, čilý a aktivní, působící dojmem podstatnosti a životní síly při malém objemu. Vzhledem je smělý a obratný. Hlava je liščího tvaru i vzhledu, s bystrým, inteligentním výrazem, lebka poměrně široká a plochá mezi ušima. Čenich se lehce zužuje. Nos je černý. Vzpřímené, středně velké a mírně zaoblené uši. Dolní část nohou je krátká. Hruď široká a hluboká. Rovná středně dlouhá srst, s hustou podsadou. Základní barvou bývá červená, písková, světle hnědá, černá s hnědým pálením, s bílými znaky na nohou, prsou a krku nebo bez nich. Zbarvení je možné červené, sobolí, srnčí, černé a tříslové s bílými znaky či bez nich. Rozměry: výška cca 25,4 - 30,5 cm v kohoutku, váha: psi 10 - 12 kg, feny 10 - 11 kg. Údaje jsou převzaty ze standardu plemene (viz stránky Welsh Corgi Club CZ na https://www.welsh-corgi.unas.cz), váha bývá často větší.

Něco z bohaté historie a tradice corgiů: Vznik nízkonohého, pohyblivého a proti nepřízni počasí odolného psíka má dlouho historii. Keltský název plemene i nálezy koster potvrzují, že velškorgi se dostává do Welsu okolo roku 1 200 př. n. l. Není jisté, jak tehdy pejsek přesně vypadal, a kdy došlo ke zkrácení jeho končetin. Nejstarší písemné zprávy o velškorgim pocházejí z 10. století, kdy už je běžným psem velšských zemědělců. Pravděpodobně ale tehdy, stejně jako ještě ve 14. - 16. století, je spíše psem hlídacím, který se používá též na pasení dobytka. Specializovaným ovčákem se velškorgi stává v 17. století. V té době je to pes o hmotnosti asi 13,6 až 18,1 kg, chovaný na většině usedlostí v jižním Welsu. Ovčák a velškorgi, obíhající neustále okolo pasoucích se poníků, stáda dobytka a ovcí, byli neodmyslitelnou součástí krajiny.  Slovo corgi pochází z velšského (původně keltského) slova „cor“, což znamená stáj nebo trpaslík, a „ci“ - pes. „Ci“ je vyslovované jako „gi“. Tedy volně přeložené „malý ovčácký pes“. Roku 1107 byli na základě nařízení krále Jindřicha I. přivedeni do Anglie vlámští tkalci, kteří se odmítali přistěhovat bez svých oblíbených psů. Usadili se ve Welsu a jejich psi se křížili s velškorgi chovanými v okolí Pembroku. Typ pozměněný křížením a pocházející z oblasti Pembrokshire, měl zašpičatěný nos, ucho taky zašpičatěné a krátký ocas. Druhý typ, pocházející z oblasti Cardiganshire, je původnější. Měl ucho zaoblenější, nosová partie byla vyšší a širší a ocas měl dlouhý, dolů nesený. Na řádné výstavě se velškorgi poprvé představil v roce 1920. Vystavovaní psi byli tehdy posuzovaní ve dvou třídách určených pro velšská ovčácká plemena. První Corgi Club (slovo Welsh bylo připojeno později) je založený roku 1925. Anglický Kennel Club zaregistroval Corgi Club o rok později, v roce 1926. Až v roce 1934 uznal Kennel Club dva samostatné typy - Cardigan a Pembroke  (blíže viz stránky Welsh Corgi Club CZ na https://www.welsh-corgi.unas.cz).

Něco k Bertíkovi: Albert ze Sokolovce byl červený Welsh Corgi Pembroke s bílými znaky  (23. 4. 2001 - 15. 12. 2011). Účastnil se řady výstav, kde získal například titul Český junior šampión. Byl to veliký cestovatel, populární žižkovský štamgast a především věrný kamarád. Je spoluautorem stránek Bertíkova pivní hlídka (https://www.albertzesokolovce.estranky.cz). Dodejme, že MBCK je jedinou evropskou corgi keškou. Další zájemci naleznou až kdesi v daleké Kanadě (https://www.geocaching.com/geocache/GC45CRM_corgi).

 

Bertik